Jakość i niezawodność w każdej sytuacji
Przywiązujemy wiele uwagi i staranności do produkcji naszych wyrobów, aby osiągnąć jak najlepszą jakość . 
Amunicja jutra dla dzisiejszego żołnierza
Nasza amunicja osiąga gwarantowane efekty
Nasi użytkownicy mogą liczyć na osiągnięcie skutecznych efektów działania naszych wyrobów.  
Nasze wyroby są gwarancja osiągnięcia celu
Nasi użytkownicy mogą liczyć na osiągnięcie skutecznych efektów działania naszych wyrobów.  
Jakość i niezawodność w każdej sytuacji
Przywiązujemy wiele uwagi i staranności do produkcji naszych wyrobów, aby osiągnąć jak najlepszą jakość . 

Aktualności

02-07-2018
Dostawa amunicji 120mm do MON
29 czerwca MESKO S.A. dostarczyło do MON pierwszą partie zmodernizowanej amunicji 120 mm do czołgów Leopard. Jest to kolejny krok w  procesie wprowadzania na wyposażenie SZ RP zmodernizowanej amunicji, w który to proces oprócz Mesko zaangażowany był także Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Ostateczny sukces jest także efektem bardzo dobrej współpracy z Inspektoratem Uzbrojenia i 3 Regionalnym Przedstawicielstwem Wojskowym.

W okresie ostatniego roku w MESKO S.A. została wykonana ogromna praca koncepcyjna związana z koniecznością opracowania nowego ładunku miotającego do amunicji czołgowej 120 mm. Została ona wymuszona nowymi wymaganiami Polskich Sił Zbrojnych w zakresie poprawy bezpieczeństwa i efektywności. W wyniku kilkukrotnej modyfikacji konstrukcji opracowano rozwiązanie spełniające wysokie wymagania postawione przez polskich pancerniaków.

Zmiany dotyczyły ładunku miotającego. Zmieniono konstrukcję poprzez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego, całkowicie zmieniono geometrię i układ prochów oraz wprowadzono w miejsce prochu czarnego nowy typ prochu zapłonnikowego, dzięki czemu wyeliminowano całkowicie w produktach spalania siarkowodór, na którego występowanie skarżyli się pancerniacy.

Nowy typ ładunku miotającego jest wprowadzany do całej rodziny amunicji czołgowej 120 mm. W najbliższym czasie przed MESKO S. A. stoi nowe zadanie, przekonstruowanie amunicji czołgowej 125 mm. Wojska Pancerne planują modernizacje posiadanych T-72 i PT-91, więc tego typu amunicja będzie potrzebna. Z pewnością doświadczenia zdobyte przy modernizacji amunicji 120 mm okażą się przy realizacji tego zadania cenne.

Sygnalizowane na najbliższe lata potrzeby MON w zakresie wielkokalibrowej amunicji artyleryjskiej i czołgowej rysują dla Oddziału w Pionkach, ale także dla kooperujących oddziałów w Kraśniku i Bolechowie oraz elaborującego NITRO-CHEMu jaśniejszą perspektywę.

Powyższa dostawa jest pierwszą z zaplanowanych na ten rok. W sumie MESKO S. A. dostarczy kilkanaście tysięcy samej amunicji 120 mm. Powrót

Zobacz także