Jakość i niezawodność w każdej sytuacji
Przywiązujemy wiele uwagi i staranności do produkcji naszych wyrobów, aby osiągnąć jak najlepszą jakość . 
Nasza amunicja osiąga gwarantowane efekty
Nasi użytkownicy mogą liczyć na osiągnięcie skutecznych efektów działania naszych wyrobów.  
Amunicja jutra dla dzisiejszego żołnierza
Jakość i niezawodność w każdej sytuacji
Przywiązujemy wiele uwagi i staranności do produkcji naszych wyrobów, aby osiągnąć jak najlepszą jakość . 
Nasze wyroby są gwarancja osiągnięcia celu
Nasi użytkownicy mogą liczyć na osiągnięcie skutecznych efektów działania naszych wyrobów.  

Aktualności

16-07-2020
PIRAT na poligonie w Nowej Dębie
MESKO S.A. (spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej) przeprowadziła 15 lipca 2020r. kolejne z zaplanowanych badań poligonowych przeciwpancernego pocisku kierowanego PIRAT. Test na poligonie w Nowej Dębie potwierdził funkcjonalność działania silników i dokładność naprowadzania pocisku.

Badania zakładały sprawdzenie działania polskich silników marszowych i startowych oraz ocenę dokładności naprowadzania rakiety w czasie lotu na dystansie 500 m i 2400 m. Przeprowadzone testy zakończyły się pełnym sukcesem. Wyniki potwierdziły zarówno pełną funkcjonalność działania krajowych silników jak i precyzyjną dokładność naprowadzania w warunkach poligonowych.

PIRAT wpisuje się w oczekiwania wielokrotnie wyrażane przez Siły Zbrojne RP m.in. w kontekście programu PUSTELNIK, gdzie niezmiennie pozostaje głównym proponowanym przez nas rozwiązaniem. Finalizujemy obecnie ten projekt, przygotowując się do uruchomienia zdolności produkcyjnych w przyszłym roku – powiedział Gabriel Nowina Konopka, wiceprezes Zarządu MESKO S.A. – Liczymy na to, że ze względu na osiągane parametry i rozwój krajowego potencjału produkcyjnego, PIRAT będzie rozwiązaniem pierwszego wyboru dla Sił Zbrojnych RP. Wieloletnie doświadczenie MESKO w zakresie dostaw ppk dla Wojsk Lądowych jak i sukcesy w pracach badawczo-rozwojowych, takich jak PIRAT potwierdzają nasze kompetencje w tym obszarze – dodał wiceprezes.

Projekt realizowany przez MESKO S.A. we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, CRW Telesystem Mesko i partnerem zagranicznym, ukraińską firmą DKKB Łucz, znajduje się obecnie na końcowym etapie wykonania. Przeprowadzone na poligonie WITU w Nowej Dębie badania miały na celu potwierdzenie poprawności przyjętych założeń i sprawdzenie praktyczne zastosowanych rozwiązań, które wdrożono podczas pracy badawczo-rozwojowej.

PIRAT jest elementem rodziny efektorów naprowadzanych na światło odbite od celu, w skład której wchodzi amunicja precyzyjnego rażenia (APR) w dwóch kalibrach: 155 mm dla armatohaubic samobieżnych Krab i Kryl oraz 120 mm moździerzowa dla samobieżnych moździerzy Rak. Konieczny dla sprawnego funkcjonowania tego systemu laserowy podświetlacz celu LPC-1 również jest efektem pracy badawczo-rozwojowej prowadzonej przez MESKO S.A. we współpracy m.in. z CRW Telesystem Mesko. Podświetlacz jest kodowany i całkowicie kompatybilny z systemem NATO i daje możliwość współpracy z innymi systemami kierowania ogniem, stosowanymi przez formacje sojusznicze. Powrót

Zobacz także

  • 15-01-2021 Oświadczenie
    W nawiązaniu do pojawiających się w mediach przekazach o rzekomym strajku w zakładzie Mesko...
  • 22-12-2020 Pożegnanie Grzegorza Wijasa
    Z ogromnym smutkiem informujemy, że 19 grudnia 2020 r. odszedł od nas starszy aspirant...