UMOWY OFFSETOWE W RAMACH II FAZY PROGRAMU WISŁA PODPISANE
25 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowy offsetowe w ramach realizacji II fazy programu Wisła. Umożliwia to resortowi obrony narodowej podpisanie umów na dostawę kolejnych baterii w ramach programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP.
Zarówno I, jak i II faza programu Wisła realizowane są z wykorzystaniem offsetu, rozumianego w nowym porządku offsetowym jako transfer technologii niezbędnych do ustanowienia zdolności przemysłowych wspierających podstawowe interesy bezpieczeństwa państwa.
-Dzięki budowie tarczy antyrakietowej, której program Wisła jest jednym z fundamentów, także polska zbrojeniówka zyskuje nowe kompetencje, co jest możliwe dzięki umowom offsetowym i zagwarantowanemu transferowi technologii od takich firm jak Raytheon Tehnologies czy Lockheed Martin. To nie tylko konkretne rozwiązania, ale także wymiana doświadczeń i współdziałanie przy dużych programach o znaczeniu globalnym. Patrząc na pierwsze dwie baterie Patriot dla polskich Sił Zbrojnych widać namacalne dowody na ich polonizację. W kolejnych bateriach stopień polonizacji będzie jeszcze większy, co tylko potwierdza, że dobrze wykorzystujemy szanse, jakie stwarzają nam umowy offsetowe – powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek. Jak dodał, to dzięki realizacji pierwszej fazy programu Wisła udało się polskim firmom wejść do łańcuchów dostaw światowych liderów przemysłu zbrojeniowego, stając się ich ważnym partnerem.
W ramach II fazy programu Wisła wynegocjowano 8 zobowiązań offsetowych z firmą Lockheed Martin i 5 zobowiązań offsetowych z firmą Raytheon Technologies. Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które zostały zaangażowane w ich realizację, pozyskają zdolności do produkcji i serwisowania komponentów systemu Wisła, jak np. nowy zaawansowany radar dookólny dolnej warstwy systemu obrony powietrznej (ang. Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) zwany również radarem LTAMDS Raytheon, czy innego sprzętu wojskowego ważnego z punktu widzenia obronności państwa. Realizacja tego offsetu pozwoli m.in. na dalszy rozwój Laboratorium HWIL budowanego w oparciu o projekty offsetowe Lockheed Martin, a samo Laboratorium będzie wykorzystywane przy modernizacji i opracowywaniu nowych polskich rakiet lub w projektach rakietowych, które będą uruchamiane w kooperacji z podmiotami zagranicznymi. Offset LM to też transfer zdolności do projektowania i produkcji silników na paliwo stałe do rakiet większego kalibru.
W skład Konsorcjum PGZ-Wisła wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. i Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.